Wednesday, October 9, 2013

Uputstvo za pravljenje kefira

Kefirne gljive (količina gljiva od 1-2 supene kašike dovoljna je za 0.5 - 0.7 l kefira) stavite u staklenu posudu (nikako metalnu) i prelijte mlekom (može se upotrebiti bilo koje mleko). Posudu zatim prekrijte krpom i obmotajte elastičnom gumicom (slično kao na teglama za zimnicu). Krpa je neophodna da mušice ili prašina ne bi ulazile u kefir, a da gljive ipak imaju vazduha (gljive su živi organizmi!).

U zavisnosti od temperature u kojoj se nalazi, potrebno je 12-24h da se kefir napravi (što je temperatura hladnija to će se sporije napraviti, ali će kefir biti kvalitetniji i homogenizovaniji - što je temperatura toplija, to će se kefir brže nepraviti, ali neće biti tako dobar, i imaće gromuljice u sebi). Ako kefir stavite u frizider, napravice se tek za 5-7 dana. 

Kada je kefir gotov?

Nakon što ste ostavili kefir da fermentiše, u posudi ćete primetiti tečnost sličnu surutki, koja počinje da se izdvaja iz mlečne tečnosti u kojoj se nalaze gljive. To je potpuno normalno. Surutka nastaje usled fermentacije i odvaja se od mleka. Kada primetite da se formirao jasan sloj (jedan do dva prsta debeo, vidi sliku) u kome se ovo razdvajanje dešava, kefir je gotov i spreman za piće. Sto duže ostavite kefir da fermetiše to će biti gušći i kiseliji (ako se surutka u potpunosti odvoji od mleka, tako da se nalazi na vrhu tegle a mleko na dnu, kefir će biti veoma kiseo i gust).

Kada ocenite da ste postigli željeni ukus kefira, najpre ga dobro promešajte (koristite plastičnu ili drvenu kašičicu, nikako metalnu), a zatim ga polako procedite kroz plastičnu cediljku. To što ste dobili je kefir koji je spreman za piće.

Posudu za fermentaciju (teglu) dobro operite običnom vodom, gljive isperite hladnom vodom dok su na cediljki, a zatim ih vratite u čistu teglu za sledeću turu kefira. 

Kada gljive vratite u posudu za fermentaciju počinje iz početka ceo proces. I to je sva mudrost.

Napomena: Kefirne gljive u dodiru sa metalom mogu (ali i ne moraju) da uginu; Takve gljive će potamneti i moraćete da ih bacite. Stoga prilikom pravljenja kefira izbegavajte upotrebu metalnih predmeta.